Küsimus vitsakimbu ekspertidele

ow Ow OW!

 • Tere!
  Olen suht tuttav üksikute vitste kasvatusliku mõjuga, kuid selline suurem, 10-15 oksast koosnev jõuluvana stiilis kimp on seni jäänud mõistatuseks. Seda kirjeldatakse vägagi mõjuva vahendina, alguses pehmena, kuid iga hoobiga üha hullemana ning lõpuks väljakannatamatuna. Senistel katsetustel on paraku pehmeks jäänudki. Oskab keegi kogemusi jagada - kui mitmest oksast kimp, kui pikad-jämedad oksad, kask või paju, löögitehnika, tempo, jms? Kui hullud jäljed jäävad? Olen rõõmuga valmis vastu võtma ka praktilisi õppetunde:-) (olen M50+)
  sonakuulmatu
   
  Postitusi: 11
  Liitunud: Dets 5th, '11, 19:30
  Asukoht: Tartu


 • Eks iga inimese nahk ole ju erinev ning samuti lööja jõud,balanss ja kuhu "satub".Selles mõttes ei saakski väita, et täpselt sarnane hulk oksaraage,mis vitsakimbu moodustavad kõigile ühtmoodi mõjuks.Võimalik, et oleneb,kas vits on tehtud kevadel kui mahlad lippavad või südatalvel.
  salaselts
   
  Postitusi: 117
  Liitunud: Nov 2nd, '13, 18:37


 • Võtad tooreid kasevitsu, kõige parem kui puu otsast. Otsid neid, mis kõige rohkem otsast harunevad ja peenikesed on. Paned kokku umbes 20 raagu. võid ka rohkem panna. Rao pikkus on vähemalt 50 cm, aga see oleneb. Kui alluvat hoitakse üle põlve, siis sobib lühemgi kimp, kui aga karistaja seisab, siis on 50-80 cm sobivam. Vitsakimp seotakse raagude jämedamast otsast kokku ja siis nii kõrgelt, et peentest harudest moodustuks nii lai "pintsel" kui vaja on. Laiema kimbuga on hea katta kogu tagumikku, kitsam võib olla näiteks ühe tuhara laiune.

  Kõige parem asend on selline, kus karistaja seisab, jalad harkis ja alluv on neljakäpukil karistaja jalgade vahel, taguots püsti ja pea karistaja selja taga. Kõige parem on see seetõttu, et vitsad kipuvad väga painduma ja küljelt andes teise külje peale ulatuma. See on väga valus ja sinna jäävad koledad vorbid. Kui aga anda ülalt alla, siis hammustavad vitsad paindumise korral tagumiku ja kintsude üleminekut või kintse ja see on väga sobiv. Alluva jalad peaksid olema veidi harkis, nii et vajadusel ulatuksid vitsad natuke ka jalge vahele ja reite sisekülgedele.

  Karistaja annab lööke täiest jõust, nii et vitste otsad ja pungad krabinal lendavad. Iga löögi järel soovitaksin 5 sek vahet pidada, aga see oleneb alluvast. Valu koguneb löökide hulgaga ja muutub lõpuks väljakannatamatuks. Vähekogenud alluv võiks 20-30 löögi järel piiksuma hakata.

  Mida peenem vahend, seda vähem jääb jälgi vorpide näol ja vitsakimp on ses mõttes üks paremaid vahendeid. Küll aga võib tekkida üksikuid veretäppe mõne rao otsast. Üldiselt möödub ka väga kibeda kasevitste kimbu valu kiiresti.
  Ryytel
   
  Postitusi: 35
  Liitunud: Aug 20th, '09, 22:44


 • Eks see ole veidi individuaalne, kuidas vitsa kannatatakse. Ühtepidi sõltub andmisest. Kogemustest aga, on olnud valus ja väga just algus, pärast saabub selline puhas ekstaasilaadne seisund, kus valuaistingut eriti enam polegi.
  Rahel
   
  Postitusi: 102
  Liitunud: Jaan 6th, '09, 10:33


 • võin sulle endatehtud vitstega anda vitsu.
  tuuker45
   
  Postitusi: 24
  Liitunud: Juun 22nd, '11, 14:51


 • Hei vitste eksperdid!

  Kuidas anda vitsu nii, et oleks võimalikult tagumikule valutekitav? Millest see enam sõltub, kas vitste liigist, pikkusest või hoopis löögi tugevusest? Või tempost ja löögi tihedusest?
  Olge head jagage oma kogemusi!

  Ette tänades
  astiip
   
  Postitusi: 3
  Liitunud: Mär 19th, '10, 18:42
  Asukoht: Tartumaa


 • Hea küsimus,sest vitste liigist kindlasti,osad arvavad, et valusamad on lehtpuud,osad et okaspuud .Vahe on muidugi tuntav ja pikkusest vaevalt,kui just väga lühikesed või pikad pole .Löögi tugevus on ka suhteline, sest liiga tugevad löögid kurnavad lööjat ennast või kulutavad vitsu .
  salaselts
   
  Postitusi: 117
  Liitunud: Nov 2nd, '13, 18:37


 • Hei vitste nautijad!

  Seekord küsin Teilt kui saajatelt. Millised vitsad teevad rohkem valu? Kas mõjutab ka kimbu suurus? Kui tempokas peaks vitste liikumine olema? Kui palju suudate taluda?

  Tänan ette kogemuste jagamise eest!
  astiip
   
  Postitusi: 3
  Liitunud: Mär 19th, '10, 18:42
  Asukoht: Tartumaa


 • Püüan siin ka paar sõna sekka öelda. Valu ei tekita kimbu suurus ega vitsakimbu jämedus. Valu suurus oleneb vitsa andjast ja vitsa materjalist. On teravad valud, mida tekitab tavaliselt peenikene vits ning üldine valu ehk "mastaapne valu"- tavaliselt seda tunnetab siis kui on tegemist juba vitsakimbuga. Mis puutub vitsa andjasse, siis suurel määral , võiks öelda et olulisel määral sõltub valu ka temast. Kas antakse vitsa lihtsalt löögiga monotoonselt või hoopis nn. teatud vindiga (lüües tõmmates vitsa järsult enda poole). Siis tekitab just see vitsaots selle terava ning teatud mõttes meeldiva valu. Kui küsida, et kummaga on valusam kas piitsa või vitsaga. Siis võiks seda teemat edasi diskuteerida :P
  Näpp püsti
  Kasutaja avatar
  forever
   
  Postitusi: 39
  Liitunud: Jaan 7th, '17, 02:07
  Asukoht: Lõuna EestiMine Ahelad ja Piitsad
Teade/Info
 • Kes on foorumil
 • Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline